Jak znaleźć swoją połówkę?


Walentynki, zwane także Świętymi Walentynkami lub Świętami Walentynek, obchodzone są co roku 14 lutego. Pochodzący z zachodniego chrześcijańskiego święta ku czci jednego lub dwóch wczesnych świętych zwanych Walentynem, Walentynki są uznawane za znaczącą kulturę, religijne i komercyjne świętowanie romansu i romantycznej miłości w wielu regionach na całym świecie.


Istnieje wiele opowieści męczeńskich związanych z różnymi walentynkami związanymi z 14 lutego, w tym pisemna relacja z uwięzienia Świętego Walentego w Rzymie za wykonywanie wesel dla żołnierzy, którym nie wolno było się ożenić, oraz za posługę chrześcijanom prześladowanym pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego. Według legendy święty Valentine przywrócił wzrok niewidomej córce swojego sędziego i napisał jej list podpisany „Twoja Walentynka” jako pożegnanie przed egzekucją. Święto Walentego zostało ustanowione przez papieża Gelazjusza I w 496 r. Ne, aby obchodzić je 14 lutego na cześć chrześcijańskiego męczennika, świętej Walencji z Rzymu, który zmarł w tym dniu w 269 r.


Dzień po raz pierwszy związał się z miłością romantyczną w kręgu Geoffrey'a Chaucera w XIV wieku, kiedy kwitła tradycja dworskiej miłości. W XVIII-wiecznej Anglii stała się okazją, w której pary wyrażały swoją miłość do siebie, prezentując kwiaty, oferując wyroby cukiernicze i wysyłając kartki z życzeniami (znane jako „walentynki”). Do dziś używanych symboli walentynkowych należą kontur w kształcie serca, gołębie i postać uskrzydlonego Kupidyna. Od XIX wieku ręcznie pisane walentynki ustąpiły miejsca masowo produkowanym kartom okolicznościowym. W Europie Klucze Świętego Walentego są przekazywane kochankom „jako romantyczny symbol i zaproszenie do odblokowania serca dawcy”, a także dzieciom, aby odeprzeć epilepsję (zwaną chorobą świętego Walentego).


Chociaż w żadnym kraju nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, Dzień Świętego Walentego jest oficjalnym świętem w Komunii anglikańskiej i w Kościele luterańskim. Wiele części Wschodniego Kościoła Prawosławnego obchodzi również Dzień Świętego Walentego w dniach 6 lipca i 30 lipca, pierwszą datę na cześć rzymskiego prezbitera Świętego Walentego, a drugą datę na cześć Hieromartyna Walentego, biskupa Interamny (współczesne Terni).